Büyük Birlik Partisi

GENEL BAŞKAN GÜNDEMİ

2017-12-05 11:36:16

“ENGELLİLERİN NORMAL HAYAT SÜRMELERİ ANCAK TOPLUMSAL DUYARLILIĞIN OLUŞTURULMASIYLA MÜMKÜNDÜR”

3 Aralık Dünya Engelliler Günü ile ilgili açıklama yapan Genel Başkanımız Mustafa Destici, engellilerin ulaşım, barınma, iş, bağımsız yaşayabilme, evlenme ve aile olabilme, ekonomik bağımsızlık, sosyalleşebilme gibi sorunlarına dikkat çekti.

  Bu konularla ilgili son dönemlerde ciddi adımlar atıldığını anlatan Genel Başkanımız Mustafa Destici, "Başta İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi olmak üzere birçok belge engellilik sorununu insan hakları sorunu olarak ele almaktadır. Dolayısıyla, Engellilerimize hak ettikleri eşitlik ve iyilikleri sağlamak, hem insanlık borcumuzdur, hem de çağdaş toplum ve devlet olmanın da en önemli icabıdır" dedi.

  Şehirlerin engelsiz ve tüm vatandaşlar için yaşanılabilir hale getirilmesinin sosyal devlet olgusu ile başarılabileceğine işaret eden Genel Başkanımız Mustafa Destici, "Gerekli düzenlemeler için yerel yönetimlerden hükümetlere, gönüllü kuruluşlardan özel sektöre kadar hep birlikte her türlü girişimi yapmak zorundayız. Engelli vatandaşlara merhamet ve acıma iradesi ile yaklaşma yerine, kurumsal devletin gereği olan 'insana hizmet' düsturunun geliştirilmesi ve uygulamaya konulması devreye sokulmalıdır. Bu nedenle engelli vatandaşlarımıza hizmet veren kamu, özel sektör ve gönüllü sivil toplum örgütlerinin güçlendirilmesine önem verilmelidir. Bu manada, engelli aileler sıkıntıları ile baş başa bırakılmamalıdır. Onlara, kamunun desteğinin kanalize edilmelidir. Bu durum, asil ve seciyeli bir geçmişe sahip olan, müreffeh olma yolunda ilerleyen toplumumuzun ve devletimizin yapması gereken önemli bir vazifesidir." Diye konuştu.

  Genel Başkanımız Mustafa Destici, 'Tüm engelli sivil toplum örgütleri, Büyük Birlik Partisi'nin, her türlü platformda seslerini ve isteklerini duyurabilme adına yanlarında olduğunu bilsinler' dedi.

Engellilerin siyaset üstü olduğuna dikkat çeken Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Bu konu bir uygarlık göstergesidir. Yıllardan beri ‘gelişmekte olan ülke’ olmak sıfatından çıkamayan ülkemiz, gelişmiş ülkelerin engelliler için ayırdığı bütçeye ve konuya verdikleri öneme siyasilerimiz dikkat etmelidirler. 2018 yılı bütçesinde engellilerimize yönelik ayırdıkları bütçenin de takipçisi olacağız.” Şeklinde konuştu.

Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Sorunlar çözüldükçe sevinçler artar. Sevinçli, huzurlu, mutlu, yarınlar elimizde. 3 Aralık Dünya Engelliler Günümüzü kutluyor, engelli sorunlarının sıfır sorunlu olduğu bir Türkiye dileğimle, uygulamaların takipçisi olduğumuzu sizler aracılığıyla kamuoyuna duyurmak istiyorum.” İfadelerini kullandı.FOTO GALERİ


1

GENEL MERKEZ
HABER BÜLTENİ