Büyük Birlik Partisi

GENEL BAŞKAN GÜNDEMİ

2017-12-06 16:41:04

GENEL BAŞKANIMIZ MUSTAFA DESTİCİ, CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’I ZİYARET ETTİ.

Genel Başkanımız Mustafa Destici ve beraberindeki heyet Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Ak Parti Genel merkezinde ziyaret etti.

  Ziyaretin ardından açıklama yapan Genel Başkanımız Mustafa Destici, Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile olumlu bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirtti.

  Türkiye'nin kritik süreçlerden geçtiğini ifade eden Genel Başkanımız Mustafa Destici, Büyük Birlik Partisi olarak kuruldukları günden bu yana yapıcı, yol gösterici, sorumlu bir muhalefet anlayışıyla davrandıklarını, doğru kimden gelirse gelsin yanında durduklarını, yanlışı yapanı uyardıklarını kaydetti.

  Genel Başkanımız Mustafa Destici, "Bugün ülkemiz ABD'nin başını çektiği emperyalist, siyonist, terörist, hain, iş birlikçi bir grubun açık tehdidi ve saldırısı altındadır. Bu şartlar altında Büyük Birlik Partisi, devletinin, ülkesinin ve seçilmiş yöneticilerin yanındadır. Sadece biz değil, bütün siyasi partileri Meclis'teki, Meclis dışındaki, sivil toplum örgütlerini, basın mensuplarını, toplumumuzun her bir ferdini de burada birlik olmaya, birlikte hareket etmeye ve bu tezgahları bozmak için el ele vermeye davet ediyorum." diye konuştu.

  Suriye'nin kuzeyinde yaşananların Türkiye için birinci tehdit olduğuna işaret eden Genel Başkanımız Mustafa Destici, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde hükümetin ve devletin izlediği politikaları doğru bulduklarını aktardı.

  Genel Başkanımız Mustafa Destici, Rusya ile Soçi'de yürütülen görüşmelerde etnik ve mezhepsel temelli bir paylaşımı Türkiye'nin asla kabul etmeyeceğinin açıklandığını hatırlatarak, kendilerinin de aynı görüş ve düşüncede olduklarını bildirdi.

  Hem içeride hem dışarıda teröre karşı verilen ciddi mücadelenin de yanında olduklarını ifade eden Genel Başkanımız Mustafa Destici, bu kararlılığın devam edeceğini bildiklerini, bundan memnuniyet duyduklarını kaydetti.

  16 Nisan referandumuyla Türkiye'nin yeni bir sisteme geçtiğini, sistemin işleyebilmesi için de uyum yasalarının çıkarılması gerektiğini belirten Genel Başkanımız Mustafa Destici, bununla ilgili belli yasaların çıktığını, çoğunun ise henüz Meclis'e gelmediğini anımsattı.

  Bütçe görüşmelerinden sonra bu uyum yasalarının Meclis'e geleceği beklentisi içinde olduklarını vurgulayan Genel Başkanımız Mustafa Destici, burada önceliklerinin Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Kanunu'nun demokratikleştirilmesi ve yargı ile ilgili birtakım düzenlemeler olduğunu ifade etti.

  Genel Başkanımız Mustafa Destici, bu konularla ilgili düşüncelerini ve partilerinin hazırladığı öneri metnini Cumhurbaşkanı Erdoğan ile paylaştıklarını anlattı.

  Görüşmelerinin son bölümüne Başbakan Binali Yıldırım'ın da dahil olduğunu aktaran Genel Başkanımız Mustafa Destici, çok faydalı ve yararlı bir görüşme yaptıklarını bildirdi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım ile seçim kanununa ilişkin önerilerini de paylaştıklarını anlatan Genel Başkanımız Mustafa Destici, barajın kaldırılması ile seçim ittifakının yasal hale getirilmesini önerdiklerini ifade etti.

  Genel Başkanımız Mustafa Destici, seçim ittifakı yapan partilerin kendi amblemleri ile gözükmesini, ortak bir milletvekili aday listesi hazırlanmasını, seçimden sonra hazırlanan koalisyonun seçimden önce olmasını, seçim barajının tamamen sıfırlanması tavsiyelerinde bulunduğunu belirtti.

  Milletvekili sayısının 600'e çıkacağını anımsatan Genel Başkanımız Mustafa Destici, "Bunun 500'ünün daraltılmış haliyle seçilmesi, ön seçimli ve tercihli sistemde, diğer 100'ünün de Türkiye milletvekili olarak seçilmesi önerilerimiz arasında." dedi.

  Bölgelerdeki milletvekili sayısının nüfus sayısıyla değil, seçmen sayısıyla belirlenmesi gerektiğini savunan Genel Başkanımız Mustafa Destici, "Adil sonuç almak istiyorsak bunu yapmamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Uyum yasaları sürecinin bir fırsat olduğunu değerlendiren Genel Başkanımız Mustafa Destici, "Siyasi partiler yasasındaki antidemokratik uygulamalar kaldırılsın, hatta mümkünse yasa tamamen lağvedilerek yeni bir siyasi partiler yasası yapılsın. Partiler kapatılmasın. Sayın Cumhurbaşkanının bu konudaki kararlılığını gördüm." diye konuştu.

  Seçim yasası değişecek ise demokratik olması, temsilde adaleti sağlaması gerektiğini bildiren Genel Başkanımız Mustafa Destici, "Yürütmede istikrar zaten sağlanmış oldu. Onun bir ayağı da kırık kalmasın. Ülkemiz, milletimiz adına ümitliyiz." değerlendirmesinde bulundu.

  Genel Başkanımız Mustafa Destici, Türkiye'nin üzerinde kara bulutlar olduğunu kaydederek, şunları söyledi: "Ama bu cephede havalar olumlu. Siyasi partiler yasası, seçim kanunu. Bu uyum yasalarıyla ilgili olan süreçte havaların olumlu gittiğini ifade edebilirim. Biz önerilerimizi paylaştık. Bundan sonrası Sayın Cumhurbaşkanı'nın, AK Parti'nin ve Meclis'teki diğer partilerin görevi. Biz inandığımızı söylemeye devam edeceğiz."FOTO GALERİ


1

GENEL MERKEZ
HABER BÜLTENİ