Büyük Birlik Partisi

GENEL BAŞKAN GÜNDEMİ

2017-12-12 15:10:29

GENEL BAŞKANIMIZ MUSTAFA DESTİCİ, DİYARBAKIR'DA... 

Diyarbakır'a beraberinde bulunan Divan Heyeti, MKYK üyeleri ve çevre illerden gelen il,ilçe başkanları yöneticileri ile, adeta bir çıkarma yapan Genel Başkanımız Mustafa Destici; il teşkilat binasının açılışını yaptı daha sonra 'Basın Toplantısı' düzenledi.

Genel Başkanımız Mustafa Destici, çeşitli temaslarda bulunmak üzere bugün sabah saatlerinde Diyarbakır'a geldi. Partimizin il başkanlığının açılışını yapan Destici, daha sonra parti binasında partililerle buluşarak buradaki ilk basın toplantısını düzenledi. 

İsrail'in Kudüs'ü başkent ilan etme kararını eleştiren Genel Başkanımız Mustafa Destici, ABD Başkanı Danold Trump'ın da bu kararı tanımasını ve Amerika Birleşik Devletlerinin büyükelçiliğini Tel aviv'den Kudüs'e taşıma kararını şiddetle kınayarak, lanetlediklerini söyledi.

Genel Başkanımız Mustafa Destici, bölgedeki belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanmasını doğru bulduklarını belirterek, "Buradaki belediyeler, başkanları tarafından yönetilmiyordu. PKK'nın atadığı komiserler tarafından yönetiliyordu ve PKK'nın yuvaları haline dönmüştü. Şuandaki kayyumlarla birlikte belediyeler asli görevini yapmaya başladı. Keşke seçilmiş olanlar bunu yapsalardı. Ama yapmadılar, PKK'nın uşağı oldular. Onlar yönetmedi, PKK'nın atadığı komiserler yönetti. Bunu herkes biliyor" dedi.

"TERÖR, BÖLGEDE YAŞAYAN KARDEŞLERİMİZİN AĞIR FATURALAR ÖDEMESİNE NEDEN OLDU"
Ülkenin bütün coğrafyasında, hiç bir vatandaşı ayırmadıklarını belirten Genel Başkanımız Mustafa Destici, ülkedeki temel sorunların çözülmesi için gayret gösterdiklerini ifade ederek, "Terörle mücadele özellikle bu bölgenin Diyarbakır başta olmak üzere bu bölgede yaşayan kardeşlerimizin gerçekten ağır faturalar ödemesine sebep oldu. En çok da bu bölge insanına zarar verdi. 84'den bugüne kadar terörle mücadelede bir takım eksiklikler, hatalar, yanlışlar yapıldı mı Yapıldı. En son adına çözüm süreci denilen süreçte de biz PKK'yı muhatap almanın yanlış olduğunu, bölge halkının muhatap alınması gerektiğini, bölgedeki bütün sivil toplum ve siyasi parti temsilcilerinin, bölgede ağırlığı olan, manevi insanların bunların muhatap alınması gerektiğini, bir muhataplık alınarak bu işin çözümü noktasında adımlar atılması gerektiğini söyledik. Ama bizim o dönemde yaptığımız uyarılar dikkate alınmadı, farklı bir yol izlendi. Neticede de bu yol elbette ki PKK ve onun uzantıları, kalleşçe bir durum sergilediler. Neticede niyetlerinin barış, çözüm, silah bırakma olmadığını biz başından biliyorduk. Ama sonuca gelindiğinde, işte iş hendek siyasetine kadar gitti. Bir takım yerleşim yerlerini, güçleri yetse işgal edecek noktalara kadar götürdüler ama devlet, millet el ele vererek buna izin vermedi. Şuanda geldiğimiz noktada terörle mücadelede şöyle bir slogan kullanmıştık. Terörün tüm unsurlarına karşı top yekün bir mücadele, yani dağdaki teröriste de, şehirdeki teröriste de, belediyeye çöreklenen, sözde sivil toplum temsilcisi, sözde siyasetçi ama terör örgütünün uşağı, terör örgütünün teröristi, finans kaynakları, bütün bunlara karşı top yekün bir mücadele verilirse, terörün üstesinden gelinip, kökü kazınabilir demiştik. Şimdi tam da bu dönemde bu yapılıyor. Terörün tüm unsurlarına karşı; yani dağdakine, yerleşim yerindekine de, belediyesine girmiş, hepsine topyekün bir mücadele var. Başarılı bir mücadele sürdürülüyor. Biz de şuan da teröre karşı yürütülen, tüm unsurlarına karşı yürütülen mücadeleyi sonuna kadar destekliyoruz ve bunun yanındayız. ve bununla birlikte bölgede yaşayan kardeşlerimizin de sonuna kadar yanındayız. Bir taraftan terörle mücadele sürdürülürken, öbür taraftan da bölge insanımızın elbette ki talep ve istekleri var. Bunlara da kulak açarak dinlemeli, bunların da bu talepleri karşılanması ve bu haklı taleplerin yerine getirilmesi, problemlerin ortadan kaldırılması için de her türlü gayreti göstermeye hazır olduğumuzu da ifade etmek istiyorum" dedi.

"BÖLGEYE İSTİHDAM VE YATIRIM GEREKLİ"
Bölgenin en probleminin başında işsizlik geldiğini belirten Genel Başkanımız Mustafa Destici, "İstihdam ve yatırım gerekli, bölgeye de şuan da yatırımlara eş zamanlı olarak terörle mücadele yürütülüyor. Daha yüksek seviyeye çıkarılmamsı lazım. Bölgedeki teröristlerce harap edilen Sur başta olmak üzere bölgedeki diğer yerleşim birimlerinin inşası da çok önemlidir. Bu konuda devletimiz önemli yatırımlar ve adımlar atmaktadır. Bizde Büyük Birlik Partisi olarak bu atılan adımları, yürütülen önemli çalışmaları desteklediğimizi ifade etmek istiyorum. Bölgede eğitim sorunu da var. Herkesin ana dilinde okuması, yazması, dilini öğrenmesi en doğal hakkı. Şu anda da bunun önünde hiç bir engel yok" diye konuştu.

"BİZİM ŞU ANDA İÇ ÇEKİŞMELERİ BİR KENARA BIRAKMAMIZ LAZIM"
CHP'lilerin AK Partililer'e yönelik tavrını da değerlendiren Genel Başkanımız Mustafa Destici, "Ben bütün siyasi partilerimize şu çağrıyı yapmak istiyorum; bizim şu anda iç çekişmeleri bir kenara bırakmamız lazım. Öyle bir süreçten geçiyoruz ki birliğe, beraberliğe ve kardeşliğe en fazla ihtiyaç duyduğumuz süreçten geçiyoruz. Belli ihtiyaçlarımız olabilir, belli çekincelerimiz, farklı görüş ve düşüncelerimiz olabilir, bunları tabi ki demokratik zeminde dile getireceğiz, söyleyeceğiz. Ama bunları yıkıcı bir şekilde dile getirmenin, bunu dile getirenlere de bir faydası yok, ülkeye de bir faydası yok. Onun için yapıcı bir şekilde, biz hep bunu yaptık, sorumlu bir muhalefet anlayışıyla hareket etmek lazım. Gerginliklerin kimseye faydası olmaz. Bugüne kadar bazı siyasi partiler hep gerginlikten beslendiler, hep böyle ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı dil kullandılar. Bunu artık terk etmek lazım, hiç bir kimsenin bunu sadece ana muhalefet partisi değil bütün siyasi partilerin bundan uzak durması lazım. Tam tersine bütünleştirici, birleştirici bir dil kullanması lazım. " dedi.

"BÖLGEDE BELEDİYELERİ PKK'NIN KOMİSERLERİ YÖNETİYORDU"
Bölgede ki belediyelerin belediyebaşkanları tarafından yönetilmediğini PKK'nın atadığı komiserler tarafından yönetildiğini hatırlatan Genel Başkanımız Mustafa Destici şunları söyledi:
"Önce bu bölgelerde belediye başkanları görevden alındı ve kayyumlar yönetmeye başladı. Biz bu adımın çok doğru bir adım olduğunu ifade ettik. o zaman Neden çünkü buradaki belediyeler belediye Başkanları tarafından yönetilmiyordu PKK'nın atadığı komiserler tarafından yönetiliyordu ve PKK'nın yuvaları haline dönmüştü. ve hizmette yapmıyordu, çöpler dağ gibi yığılıyordu. Şuan da kayyumlarla birlikte belediyeler asri görevini yapmaya başladı. Biz isterdik ki keşke seçilmiş olanlar bunu yapsalardı. Ama yapmadılar, PKK'nın uşağı oldular. Onlar yönetmedi PKK'nın atadığı komiserler yönetti. Bunu herkes biliyor, en çokta bu bölgede yaşayan insanlar biliyor. Devlet bunu seyredemez yani devlet buna müdahale edecek. Yolsuzlukla ilgili görevden alınan belediyeler var. Burada da fevri hareket etmemek lazım. Bu sadece CHPden değil iktidar partisinin kendi belediye başkanları da alındı. Başka siyasi partilerin mensubu olan başka belediye başkanları da alındı. ilk defa da alınmıyor. Buradan bir siyesi gerilim, siyasi düşmanlık çıkarmamak lazım, ben çok üzülüyorum siyasilerin birbirlerine bu denli hakaret vari ithamları gerçekten bizi ve ülke insanı üzüyor" şeklinde konuştu.

ESNAFA ZİYARET..
Genel Başkanımız Mustafa Destici ve beraberindekiler daha sonra merkez Yenişehir ilçesi Ofis semtindeki esnafları gezerek sohbet etti. Sur içi'nde bulunan Hz. Süleyman Camii'sini ziyaret ederek burada bulunan vatandaşlarla bir süre sohbet eden Genel Başkanımız Mustafa Destici ve beraberindekiler daha sonra da Vali Hasan Basri Güzeloğlunu ziyaret etmek üzere valiliğe yaya olarak yürüdü.

Belediye başkanını da ziyaret eden Genel Başkanımız çıkışta yaptığı açıklamada; "Diyarbakır Valimiz ve Belediye Başkanımız'ı ziyaret ederek,bölge teşkilatlarımızla birlikte devlet millet kaynaşmasına en üst düzeyde katkı sağlamaya devam etme kararlılığımızı paylaştık."dedi.

1

GENEL MERKEZ
HABER BÜLTENİ