Büyük Birlik Partisi

GENEL BAŞKAN GÜNDEMİ

2018-01-15 16:42:59

"TÜRKİYE'NİN SINIR GÜVENLİĞİ VE ÜLKE MENFAATLERİ İÇİN SURIYE'NİN KUZEYİNDE GERÇEKLEŞEN OPERASYONLARA DESTEĞİMİZ TAM"

"TÜRKİYE BUNUN FARKINDA. TÜRKİYE BURADA ISRARLA DİYOR Kİ, 'EĞER SİZ BUNA DEVAM EDERSENİZ BİZ AFRIN HAREKATINI YAPARIZ, ASLA BU KORİDORUN OLUŞMASINA MÜSAADE ETMEYİZ'"

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, AA muhabirine, ABD'nin, Suriye'de ağırlıkla (PYD/PKK'nın paravanı) Suriye Demokratik Güçleri'nden (SDG) oluşan ve 30 bin kişiyi bulacak "Sınır Güvenlik Gücü" kurma kararına ilişkin açıklama yaptı. 

Suriye'nin kuzeyinde bir terör bölgesi kurma çalışmalarının yaşandığını dile getiren Destici, bu konuda Türkiye’nin ABD başta olmak üzere bölgedeki bütün koalisyon güçlerini, “Terörle aranıza mesafe koyun. Terörist ayrımı yapmadan bütün terör örgütlerine karşı birlikte mücadele edelim” şeklinde de uyardığını anımsattı. 

Buna rağmen ABD ve bazı batılı güçlerin Suriye’nin kuzeyinde PYD ve YPG’yi, “PKK’nın bir uzantısı değil de şirin görünecek SDG gibi uydurma bir isimle” bütün dünyaya sunup meşruiyet kazandırma içerisine girdiğine dikkati çeken Destici, Türkiye’nin buna müsaade etmeyeceğini söyledi. 

Türkiye’nin sınır güvenliği ve ülke menfaatleri için Suriye’nin kuzeyinde operasyonlar gerçekleştiğini hatırlatan Destici, bu operasyonlarla Fırat’ın doğusuyla batısı arasına girilerek bir terör koridoru oluşturulmasının önüne geçilmek istendiğini söyledi. 

Destici, terör koridorunun tamamlaması açısından Afrin’in çok önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, “Türkiye bunun farkında. Türkiye burada ısrarla diyor ki, ‘Eğer siz buna devam ederseniz biz Afrin harekatını yaparız, asla bu koridorun oluşmasına müsaade etmeyiz.’ Şu anda da bu konuda hazırlıkların tamamlanmış olmasından da büyük bir memnuniyet duyuyoruz, bu kararlılığı çok önemsiyoruz.” açıklamasında bulundu.

Destici, şu ifadelere yer verdi:
Biz BBP olarak hem ülke içinde terörün tüm unsurlarına karşı verilen topyekun mücadeleyi destekliyor ve doğru buluyor, sonuna kadar destekliyoruz hem de Suriye’nin kuzeyine yönelik, olması da zaruri Afrin operasyonunu destekliyoruz. Hatta daha ötesini söylüyoruz Türkiye bir süpürme harekatıyla Suriye’nin kuzeyindeki bütün terör unsurlarını temizlemeli. 
Burada karşımıza CENTCOM çıkacak. CENTCOM da eğer Türkiye’nin teröristlere karşı mücadelesinde onların yanında yer alırsa onlar da bedelini ağır bir şekilde öderler. Kimse milletimizin kafasını karıştırmaya çalışmasın. Türkiye bunu yapmak zorunda. Türkiye bugün bunu yapmazsa yarın daha ağır bedeller ödemek zorunda kalabilir.

Fırat’ın doğusu ya da batısı diye bir ayrım da aslında yapılmamalı.” diyen Destici, “Bölgede, Fırat’ın doğusu ya da batısı demeden Suriye’nin, Irak’ın kuzeyinde ne kadar terör unsuru varsa Türkiye’nin mutlaka ama mutlaka bunları temizleme gibi bir yükümlülüğü var. Türkiye şu anda bu yükümlülüğü yerine getiriyor. Bununla ilgili ciddi bir mücadele veriliyor. Devletin tüm unsurları bu konuda ortak stratejik bir şekilde hareket ediyor. Dolayısıyla da bu da ülkemiz açısından büyük bir kazanç.” değerlendirmesine yer verdi.FOTO GALERİ


1

GENEL MERKEZ
HABER BÜLTENİ