Büyük Birlik Partisi

GENEL BAŞKAN GÜNDEMİ

2018-01-17 18:28:39

“BİR YIL ÖNCE PKK’NIN 50 BİN KİŞİLİK SİLAHLI GRUP HAZIRLIĞINDA OLDUĞUNU SÖYLEDİK”

Genel Başkanımız Mustafa Destici, PKK’nın bir yıl önce 50 bin kişilik silahlı grup hazırlığında olduğunu söylediklerini ifade etti.

  Genel Merkez Binamızda haftalık basın toplantısında konuşan Genel Başkanımız Mustafa Destici, gündemi değerlendirdi.
  1 sene önce 4 Ocak 2017'de basın aracılığıyla kamuoyuna şu bilgiyi paylaştıklarını ifade eden Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Suriye'nin Afrin ve Kamışlı kentlerinde terör örgütünün hazırlık yaptığını, Kandilde bulunan üst düzey PKK liderlerinden her birisinin farklı bir sözde kantona geçtiğini ve burada Amerika Birleşik Devletleri'nin bir kuruluşu olan Centcom’un desteğiyle binlerce teröristin yetiştirildiğini ve bir ordu düzenine geçirdiğini ifade etmiştik. Bu yine terörist gruplara bugüne kadar sahip olmadıkları düzeyde en üst seviyede ağır silahlar da dâhil olmak üzere silahlandırıldıklarını ifade etmiştik.” Dedi.

  Genel Başkanımız Mustafa Destici, “O zaman buraya müdahale edilmesinin şart olduğunu çok açık ve net bir şekilde ifade etmiştik. Bugün geldiğimiz noktada Büyük Birlik Partimizin her zaman olduğu gibi sorumlu, yapıcı ve uyarıcı bir siyaset anlayışı izlediğini ve öngörülerin de, bilgilerin de haklı çıktığını bir kere daha görmüş olduk. Bu süreç içerisinde Devletimiz bununla ilgili pek çok girişimlerde bulundu. Fırat Kalkanı Harekâtı, İdlib operasyonu basına kamuoyuna yansımayan farklı askeri girişimler, orada oluşturulan bir takım üstler, yapılar hepsi Suriye'nin kuzeyindeki bu PKK ve YPG varlığını terör varlığını sona erdirme niyetindeydi.  Burada da başarılı adımlar attılar. Tabii burada biz başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere diğer koalisyon güçlerinin adeta düşmanlığa varacak derecede hasmane tavırlarla karşı karşıya kaldık.” Diye konuştu.

  “29 Aralık - 9 Ocak arasında İdlib’te, Rus hava kuvvetleri desteğiyle Esad güçlerinin Türk askerlerinin görev yaptığı bölgelere saldırmaları, oradaki sivil halkın güvenliğini nasıl tehdit ettiklerini ve verdikleri zayiatları unutmuyoruz.” diyen Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Şimdi biz Rusya’yı müttefik olarak görüyoruz ama maalesef fırsat bulduklarında “müttefikimiz böyleyse hasmımız acaba nasıldır?” sorusunu sorduruyorlar! Yakın bir zamanda birçok üst düzey Rusya yetkilisi Türkiye'de faaliyet gösteren PKK ile Suriye'nin kuzeyinde faaliyet gösteren YPG'yi terörist örgütler olarak görmediklerini açıkladı. 
Lakin Rusya inanılmaz bir şekilde, Avrupa ve ABD’nin kâğıt üstünde bile olsa terör örgütü kabul ettiği pkk'yı bile terör örgütü olarak görmüyoruz dedi, bu inanılmaz bir şey.” ş
eklinde konuştu.

“ABD alenî hasmımız ve alenî olarak PKK/YPG’yi desteklediklerini açıklıyorlar.” İfadelerini kullanan Destici, “Bu konuda müttefikimiz Rusya’dan, bir müttefiki olarak, PKK’yı ve YPG’yi terör örgütü olarak niteledikleri istikametinde “net” ve “resmi” bir tavır bekliyoruz.” dedi.

Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Biz Suriye’de geçilen “siyasi süreç” kararını bir tuzak olarak niteliyoruz. Suriye’nin içerisinde üç tane Lübnan büyüklüğünde bir toprak parçası CENTCOM ve PKK/YPG işgali altındayken, bu işgalcilerin bırakın Suriye’nin toprak bütünlüğün tehdit etmesini Türkiye içinde büyük tehdit ve tehlike ürettiği bir ortamda nasıl siyasi sürece geçilecek? Gelinen aşamada, ABD bizim Afrin hamlemizden sonra, Irak sınırına 30bin YPG’li yığacağını söyledi. Zaten daha önce oraya yavaş yavaş CENTCOM güçleri yerleşmeye başlamıştı. ABD’nin bu çıkışından sonra Türkiye, Rusya ve İran haklı olarak bu girişime büyük tepki gösterdi.” diye konuştu. 

Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Şimdi biz aynı hassasiyeti müttefikimiz Rusya ve İran’dan Suriye’nin kuzeyindeki Fırat’ın doğusundaki CENTCOM ve YPG işbirliği içinde göstermesini istiyoruz. Rusya’nın ve İran’ın “Suriye’nin kuzeyinde Fırat’ın doğusunda CENTCOM ve PKK/YPG varlığı sürdükçe siyasi sürece geçilemeyeceğini, bu CENTCOM ve YPG varlığını bölgede istemediklerini” deklare etmelerini istiyoruz.
Malumunuz bu ayın sonunda tekrar Rusya da taraflar bir araya gelecek.  Türkiye’nin Suriye’de siyasi sürece geçişi desteklemesiyle alakalı kararını yeniden gözden geçirmelidir diye düşünüyoruz. Çünkü bu şartlar altında Suriye’de siyasi çözüme geçiş demek, PKK/YPG’ ye CENTCOM korumasında “federatif bir profil” kazandırmak demektir. 
Benzer hâl geçişte Irak’ta Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi tecrübesinde sabittir. Barzani’nin yol açtıkları ortadadır. Benzer problemi Suriye’de de yaşamak istemiyorsak ve bölgesel denklemi değiştirmek istiyorsak bu tabloyu kesinlikle reddedilmeliyiz. Bu reddimizin de arkasında sonuna kadar durmamız gerekir.

Genel Başkanımız Mustafa Destici açıklamasını şöyle sürdürdü: “Unutmayalım: Suriye’de en düşük profilde dahi olsa etnik ve “mezhep” odaklı federatif çözüm, bölgeyi pimi çekilmiş bombayla baş-başa bırakmaktır.
  Başta PKK/YPG’nin yönetici takımı olmak üzere, bunların tasmalarını elinde tutan ABD/CENTCOM, Türkiye’nin içinde bulunduğu durum ve şartları düşmanca adeta ve hayasızca “Osmanlı İmparatorluğu’nun parçalandığı durum ve şartlarla” bir tutmaya çalışıyorlar. Yüz sene sonra siyasi, ekonomik ve coğrafik olarak Ortadoğu'nun yeniden şekillendirildiği bu dönemde geçmişte kaçırdıkları fırsatı kendilerince bu kez kaçırmak istemiyorlar ve adım adım uyguluyorlar. Ama herkes bilsin ve duysun ki Allah’ın izniyle hepsinin üstünden gelecek ve hain emellerini kursaklarında bırakacağız. Bunun içindir ki, 'biz bu terör devletini kurdurtmayacağız ve bu Suriye’yi YPG’ye, PKK’ya ve bütün terör örgütlerine ve onların arkasındaki güçlere de dar edeceğiz.'  Lakin Türkiye olarak Suriye’nin içinde vaziyet almak kadar, içeriyi de sağlama almamız gerekiyor… 
  Bu istikamette yapılacak en önemli hamle, sınırımız Suriye’nin kuzeyine cephe olan yerleşim bölgelerinde CENTCOM’ UN tekrar bir şehir savaşları fitnesi başlatmaması için gerekli önlemleri almak olmalıdır. Bilhassa sınırlarımıza cephe olan yerleşim bölgelerinde Suriye ile etkileşimi kesecek tedbirler üretmeliyiz.  Suriye’nin kuzeyindeki terör örgütlerinin sınırlarımızın berisine geçişlerine kesinlikle dikkat etmeliyiz.

Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Diğer yandan Türkiye’nin müstakbel bir askeri harekâtında asıl hedefin, ele geçirildiğinde Afrin’i büyük ölçüde Türkiye’nin etki alanına sokacak olan Münbiç olması gerektiğini düşünüyoruz. Dün Sayın Dışişleri Bakanının da benzer yönde açıklamaları oldu. Türkiye’nin yapacağı harekâtın sadece Afrinle kalmayacağını, Münbiç başta olmak üzere Fırat’ın doğusundaki bazı noktaları da kapsayacağını söyledi ki bu çok doğrudur. Harekâtın genişleterek yapılması gerekmektedir. Büyük Birlik Partisi olarak aylardan beri Fırat’ın doğusu ve batısı diye bir şeyin yanlış olduğunu, Fırat’ın doğusunda da Batısında da ne kadar PKK, YPG unsuru varsa CENTCOM şemsiyesi altında olsun ya da olmasın bunlara karşı harekât yapılarak bunların yok edilmesini söylemiştik. Dışişleri bakanının açıklaması bizi destekler bir açıklamadır. Türkiye’nin Menbiç’te kontrolü ele alması aynı zamanda Afrin’in de çepeçevre kuşatılması ve Fırat’ın doğusundaki CENTCOM ve onun yönetimindeki YPG ile temasını kesmesi anlamına gelir.”

Destici, “Tabii şu andaki sıcak gelişme Afrin’e yapılacak ve altyapıları hazırlanmış olan heran ve de kısmen başlamış olan Afrin operasyonu. Biz yine haftalardır, aylardır Afrin'e mutlaka ama mutlaka operasyon yapılmasını ve buradaki PKK, YPG unsurlarının temizlenmesinin Türkiye'nin güvenliği, bekası ve bölgenin istikrarı açısından Suriye'deki iç barışın tesisi açısından da çok önemli olduğunu ifade etmiştik. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve devletimizin bu konudaki kararlı duruşu net tavrı ve günlerdir süren açıklamalarının da sonucuna yavaş yavaş gelmiş bulunmaktayız ve inşallah süreç aslında başladı ama askeri olarak da her an başlayacak ve Afrin PKK ve YPG’li unsurlardan ne pahasına olursa olsun temizlenecek. Türkiye’nin kararlı tutumu sonucunda Amerika Birleşik Devletlerinden de Afrin ile bir alakaları olmadığı ve koalisyon güçlerinin ilgi alanında bulunmadığı noktasında da açıklamalar geldi. Türkiye bu konuda kararlı tutumunu sürdürdüğü sürece, önünde Amerika Birleşik Devletleri'nin de, Rusya'nın da duramayacağını burada bir kez daha net bir şekilde görmüş olduk. Biz şimdiden Türk Silahlı Kuvvetlerimize, Mehmetçiklerimize, ordumuza, devletimize başarılar diliyoruz. Rabbim yar ve yardımcıları olsun. Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik hiçbir zaman bir işgal gücü ya da Emperyalist bir güç olarak girmedi, girdiği topraklara hep barışı huzuru getirmek için girmiştir. Şuan'daki Afrin operasyonunun birinci derecedeki amacı da oradaki PKK, YPG varlığını sonlandırmak ve bölgeyi terör unsurlarından temizlemektir. Onun için buraya da başta Rusya ve İran olmak üzere bütün koalisyon güçlerinin ve Suriye'de şu anda Türkiye ile ortak olarak müttefik olan bütün ülkelerinde destek vermesi gerektiğinin altını bir kere daha çiziyor ve Mehmetçiklerimize başarılar diliyorum.

Genel Başkanımız Mustafa Destici, "Tabii burada NATO'nun da ne kadar ikiyüzlü hareket ettiğini gördük ve Türkiye'ye bugüne kadar vermesi gereken desteği vermediğini ve Türkiye'yi yalnız bıraktığını gördük. Türkiye bu tecrübeden sonra kendi başının çaresine bakacak tedbirleri de almalıdır. Bizim önerimiz bunlardan bir tanesi de aynen Ege ordusu örneğinde olduğu gibi sadece Güney bölgemize yönelik, Ortadoğu’ya yönelik gerekiyorsa bir "Ortadoğu Güney Ordusunun" kurulmasını biz teklif ediyoruz. Nato'dan bağımsız NATO kontrolünde olmayan, tıpkı Ege ordusu gibi kendi başına hareket edebilecek ve dolayısıyla da kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz diyoruz ya bu konuda da Türkiye'nin bir hamle yapmasının doğru olacağı kanaatindeyiz.” diye konuştu.

Taşeron işçiler ile ilgili açıklama yapan Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Bir milyona yakın taşeron işçimiz şu anda kadro sevinci ve bunun heyecanını yaşıyor. İnşallah mülakat süreçleri de eksiksiz bir şekilde ve hiç kimsenin mağdur edilmediği bir süreçte tamamlanır. Büyük Birlik Partisi olarak nasıl taşeron işçilerimizin kadro alması noktasında her türlü desteği vermişsek bu sürecinde sağlıklı ve hiçbir taşeron işçimizin mağdur edilmediği bir şekilde tamamlanması konusunda da sonuna kadar takipçisi olduğumuzu bir kere daha buradan ifade etmek istiyorum. Taşeron kardeşlerimiz şunu bilsinler ki; Büyük Birlik Partisi bu kadro sürecinin alınmasında nasıl yanlarında durduysa bu sürecin tamamlana kadar da yanlarındadır ve yanlarında durmaya devam edecektir. Bu konuda da hem Hak –İş  hem de Türk – İş’lede, sendikalarımızda da sıkı bir diyalog içerisindeyiz. Onlarla da bilgi alışverişi içerisindeyiz. İnşallah bu süreç sağlıklı bir şekilde tamamlanacak. Tabii burada elli bin tane KİT’de çalışan ve kadro bekleyen işçilerimiz vardı onlarla ilgili de hem Sayın Cumhurbaşkanımızın hem de Sayın Başbakanın olumlu açıklamaları oldu. İnşallah onlarında bu mağduriyeti giderilecek ve onlarda özledikleri kadroya kavuşacaklar diye ümit ediyorum. Büyük Birlik Partisi olarak biz bu KİT'lerde çalışan 50.000 işçimize de kadro verilmesinin yanında olduğumuzu buradan ifade ediyorum." şeklinde konuştu.

Genel Başkanımız Mustafa Destici konuşmasını şöyle tamamladı: “Büyük Birlik Partimiz 29 Ocak 1993 yılında kuruldu ve inşallah bu önümüzdeki 29 Ocak 2018 partimizin kuruluş yıldönümün olduğu gün. Bunu bir hafta olarak değerlendiriyoruz. İlk Denizli ve Sivas'ta başladık. Ülke de Birlik Ülküde Birlik başlığı altında. Bundan sonra da bu faaliyetlerimiz İstanbul ve Ankara başta olmak üzere bütün teşkilatlarımız da devam edecek. Ben Tabii bu anlamda emeği geçen bütün teşkilat mensuplarımıza sizlerin huzurunda bir kere daha teşekkür ediyorum. Kuruluşundan bugüne kadar 25 yıl partimiz içerisinde hangi dönemde olursa olsun bulunmuş ve emeği geçmiş bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Tabii kurucu Genel Başkanımız şehidimiz Muhsin Başkanımızı bir kere daha rahmetle, minnetle anıyorum. Ruhu şad olsun Mekânı cennet olsun. Bizlere böyle güzel tertemiz bir dava ve siyasi hareket bıraktı. Bizlere düşen de bu emaneti ona yaraşır bir şekilde ve bu davaya hizmeti geçen samimi bir şekilde bütün arkadaşlarımıza yakışır bir şekilde devam ettirmek ülkemize milletimize ve inandığımız değerlere hizmet etmeye devam edeceğiz. Burada bugüne kadar üstümüze ne düşmüşse bunları yaptık yine Allah'ın izniyle gücümüz neye yetiyorsa yapmaya devam edeceğiz.”FOTO GALERİ


1

GENEL MERKEZ
HABER BÜLTENİ