Büyük Birlik Partisi

GENEL BAŞKAN GÜNDEMİ

2017-08-23 14:11:33

“MEMUR ZAMMI ATLETLE KAHVALTI KADAR GÜNDEMDE OLMADI”

Genel Başkanımız Mustafa Destici, memur zammının atletle kahvaltı kadar gündemde olmadığını söyledi.

Genel Merkez binasmızda haftalık basın toplantısında konuşan Genel Başkanımız Mustafa Destici ülke ve dünya gündemini değerlendirdi.

  Hükümet ve Yetkili Memur Sendikaları arasında anlaşmaya varılan memur zammını değerlendiren Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Büyük Birlik Partisi olarak bu konuya en çok duyarlılık gösteren siyasi parti olduk. Kamuoyunda bakıyorum mecliste bulunan siyasi partilerin bile bu süreçte ilgili tek bir kelime laf etmediklerini görüyorum.  Edenlerin de çok cılız bir sesle bunu dillendirdiklerini görüyorum. Hâlbuki beş milyon memur emekli aileleriyle birlikte yaklaşık yirmi milyon insanımızı direk ilgilendiren bir mevzu. Yani birisinin atletle kahvaltı yapması bundan daha önemli bir hale gelebiliyor. Ya da birisinin söylediği bir söz bundan daha önemli bir hale gelebiliyor. Onun için kamuoyun da önemli konulara maalesef yeteri kadar dikkat çekilmediğini ve hak ettiği yeri almadığını burada da görüyoruz.” Dedi. 

  Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Önce hükümetin 2018 ve 2019 yılları için 3+3 bir teklifi oldu. Yetkili sendika bu teklife kapalı olduklarını çok açık ve net bir şekilde dile getirdiler. En son hükümet bir teklifte daha bulundu. Birinci yıl için 3,5 +3,5 ikinci yıl için 4 +5 teklifinde bulundu. Yetkili sendika aynı gün içerisinde bunu da kabul etmeyeceklerini dile getirdiler. Daha sonra hükümet teklifini revize ederek 2018 birinci altı ay için yüzde 4, ikinci altı ay için 3,5 ve 2019 yılı içinde birinci altı ay için yüzde 4, ikinci altı ay içinde yüzde 5 teklifinde bulundu. Bu tekliften sonra yetkili memur Sendikaları Konfederasyonunun nasıl bir cevap vereceği ve buna karşı nasıl bir tavır geliştireceği bekleniyordu. Yetkili Memur Sendikası başkanı yarım puan için olabileceğin “en iyisini aldık şeklinde” açıklama yaptı. Memur açısından baktığınız zaman güler misin ağlar mısın bir durum oldu. Bu tavrı, düşünceyi ve fikri yetkili konfederasyonu memura ve memur emekçisine havale diyorum.” Diye konuştu.

  “Ne oldu da birkaç saat içerisinde tavırları bu denli 180 derece tersine döndü.” Sorusunu soran Genel Başkanımız Mustafa Destici,  “Bunu anlayabilmiş değiliz. Bunu kamuoyuyla net bir şekilde paylaşırlarsa bizi de aydınlatmış olurlar.” İfadelerini kullandı.

  Sendika Genel Başkanlarının keyiflerinin yerinde olduğunu vurgulayan Genel Başkanımız Mustafa Destici, “ Buradan şunu da söylemek istiyorum. Beyefendilerinin keyfi yerinde. Tuzları kuru.  Ekmek elden su gölden. Yemek, telefon, seyahat, ulaşım, konaklama bedava. Yani hayat bedava. Bütün giderler sendikadan. Üstüne üstlükte yüksek bir maaş. Buradan şunu sormak istiyorum. Sendika başkanlarının aldığı maaşlar açıklansın. Memura teklif edileni neden kabul ettiklerini izah etsinler. Kendiler kaç lira maaş alıyor? En düşük memur, memur emeklisi kaç lira maaş alıyor? Bunu da millet görsün. Kaç lira maaş alanın kaç liraya evet dediğini milletimiz bir görsün. Tavrını da kararını da buna göre belirlesin. Yetkili Memur Sendikası Konfederasyonu yanlış yapmıştır.” Şeklinde konuştu.

  Hükümetin yapmış olduğu bu teklifin kabul edilebilir bir teklif olmadığını belirten Genel Başkanımız Mustafa Destici şunları söyledi: “Yüzde 10 Enflasyon var. Yüzde 15 banka faizlerinin işlediği bir ülkede verilen teklif kabul edilemez. Enflasyon farkı olursa biz daha sonra ödeyeceğiz diyorlar. Ödeseler dahi memurun ve emeklinin maaşı yerinde saymış oluyor. Artış var ama zam diye bir şey yok. Enflasyonun üstünde bir şey verirseniz ancak o zaman zam vermiş olursunuz. Kimse kimseyi kandırmasın. Memur kardeşlerimizde bu durumu görüyorlar, biliyorlar ve buna sessiz kalmamalarını haklarını sonuna kadar aramalarını Büyük Birlik Partisinin yanlarında olduğumuzu buradan bir kere daha ifade etmek istiyorum.

4 / B ve 4 / C’lilerin durumları ile ilgili açıklama yapan Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Bu sözleşme süresi içerisinde 4 / B ve 4 / C liler var. Yani sözleşmeli kadrolu memurlar var. Bunların kadro sözü yerine getirilmemiştir. Bunlar maalesef yıllardır mağdur edilmektedir. Aldatılmakta ve kandırılmaktadırlar. Her seçim öncesi kadro sözü verilmekte ama maalesef bu sözler yerine getirilmemektedir.” Dedi.

  Kurban fiyatları ile ilgili konuşan Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Bu sene ki Kurbanlık fiyatlarına bakıyorsunuz, geçen sene canlı hayvan fiyatları bu sene %50 oranında fazla artmış vaziyette. Geçen sene 12 liradan kesilen küçükbaş hayvan, bu sene 20 lira. Enflasyon oranında bile maaş farkı alamayan memurlarımız ya da emeklilerimiz nasıl Kurban kesecek? Kesemeyecek. Bunun vebali Türkiye’yi yönetenlerde. Çünkü emeklilere sözleri var. Bayramlarda ikramiye vereceğiz sözleri var.  Nerede bu sözler?  Biz bu sözün yerine getirilmesini ve bu bayramdan başlayarak ikramiye sözünün yerine getirilmesini bekliyoruz. Tatili verdiniz. Ama tatilde bu memur ve emekli ne harcayacak? Bu tatilinde gereksiz olduğunu söylemiştik” dedi.

  Dışişleri Bakanının Irak ziyaretini değerlendiren Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Görüşmelerin ana gündem maddesi Irak bölgesel Kürt yönetiminin Eylül ayı içerisinde yapma kararı aldığı bağımsızlık referandumu ile ilgili. Irak Merkezi Hükümetinden gelen açıklamalar Irak’ın toprak bütünlüğüne zarar verecek her türlü girişime karşı çıkacaklarını bugün de bizzat dile getirdiler. Türkiye de Irak ile aynı düşünce içerisinde. Büyük Birlik Partisi olarak hem Irak’ın toprak bütünlüğünün korunması, hem o bölgenin barış içerisinde yaşaması için Irak Bölgesel Kürt yönetimin aldığı bu karardan mutlaka ama mutlaka geri dönmesinin sağlanmasını ve eğer bu adımı atmakta ısrarlı olursa da Türkiye’nin Irak Bölgesel Kürt yönetimi ile bütün ilişkilerini dondurmasını teklif ediyoruz. Eğer Türkiye bu adımı atmazsa, Türk Milleti bu kararı kabul etmez.  Bugün Erbil’e gidecek olan Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu tarafından bizzat Barzani’ye bunun bildirilmesi lazım. Herkesin aklını başına alması lazım. Bu coğrafyada Türkiyesiz, Türkiye’nin olurunu almadan hiçbir adımın atılmayacağını da herkesin bilmesi gerekir” diye konuştu.

 Sakarya Meydan Muharebesi’nin 96. Yıl dönümü ile ilgili açıklama yapan Genel Başkanımız Mustafa Destici, “Türk tarihimiz açısından, Cumhuriyet tarihimiz açısından çok önemli bir zaferinde yıldönümü. Sakarya Meydan Muharebesi'nin 96 yıldönümü. O toprakların bir evladı olarak bizzat ecdadı, ataları, dedeleri bu savaşa iştirak etmiş birisi olarak 96. yıldönümünde Sakarya Meydan Muharebesi'nin, Sakarya Zaferi'nin kahramanlarını başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere silah arkadaşlarını tüm şehitlerimizi bir kere daha rahmetle anıyorum şükranlarımı sunuyorum. Tabii ki tarihimiz böyle yüzlerce, binlerce zafer ile doludur. Ama Sakarya Zaferi'nin çok büyük bir anlamı vardır. Çünkü yeni Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin temelleri orada atılmıştır. Gazi Meclisimizde Gazi Mustafa Kemal Paşa'ya da Gazi unvanının verilmesi yine Sakarya Meydan muharebesinden sonra olmuştur. Onun için, bizim için, tarihimiz için, Türk dünyası için önemli bir zaferdir. Bu zafer'in kahramanlarını bir kere daha selamlıyor ve şükranla anıyorum.” Şeklinde konuştu. 

 Genel Başkanımız Mustafa Destici son olarak, “Dünya Güreş Şampiyonası Grekoromen de 2 altın 1 bronz madalya aldık. Bu başarılar sadece bizleri de bütün Türk ve İslam coğrafyasını gururlandırdı. Sevince boğdular. Kendilerini şahsım, camiam adına şükranlarımı sunuyorum ve başarılarının devamını diliyorum.” Dedi.FOTO GALERİ


GENEL MERKEZ
HABER BÜLTENİ