GENEL İSTİŞARE KURULLARI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI    -     BBP'NİN, TERÖRLE İLGİLİ RAPORU    -    
Genel
Neden BBP
TÜZÜK
PROGRAM
LOGO
TARİHÇE
Parti Yönetimi
Kurucular Kurulu
Başkanlık Divanı
YİK Üyeleri
MKYK Üyeleri
MDK Üyeleri
Sosyal Medyada Takip Edin
BU HABERi FACEBOOK'ta PAYLAŞ / BBP HABER GRUBUNA KATIL
BBP’NİN YENİ ANAYASA KONUSUNDAKİ GÖRÜŞLERİ
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici,2011 yılının değerlendirmesini ve BBP'nin yeni anayasa konusundaki görüşlerini paylaştı.

BBP’NİN YENİ ANAYASA KONUSUNDAKİ GÖRÜŞLERİ

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, partisinin anayasa çalışması ve 2011 yılının genel bir değerlendirmesini yapmak üzere basın mensupları ile kahvaltıda bir araya geldi. Destici, sözlerine 2012 yılının ülkemize ve insanlığa hayırlar getirmesi dileğiyle başladı ve basın mensuplarının yeni yılını kutladı.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, BBP’nin misyonunu ve siyaset yapmadaki amaçlarını açıklayarak başladı. Destici şöyle konuştu: “Bizler, ülke meselelerinde siyaseti gömleğin birinci düğmesi olarak gören anlayışı temsil ediyoruz. Eğer siyaset düzgün yapılırsa millet meseleleri o derece çözüme kavuşur. Bizim Büyük Birlikten kastımız; sadece Büyük Birlik Partililerin birliği değil yada ülkemizdeki milliyetçi ve maneviyatçı ülkücü kadroların birliği de değil. Bizim kastımız ve hedefimiz: Müslüman- Türk dünyasında dilde, fikirde ve işte birlik olmasıdır. Ancak bu birlik İslam Dünyasına öncülük ederken hem Türk ve İslam coğrafyasının sömürülmekten, ezilmekten, mağduriyetten, kan ve gözyaşından kurtaracak hem de dünyadaki bütün mazlum milletlerin mazlumiyetine son vermede, yeryüzündeki haksızlıkların ortadan kaldırılmasına öncülük edecektir”

ALPEREN OCAKLARI DERNEĞİ ALPEREN OCAKLARI, EĞİTİM, KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA VAKFINA DÖNÜŞECEK

Destici, düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sözlerine partinin kurumsallaşması adına bir dizi faaliyette bulunduklarını söyleyen Destici, Alperen Ocakları Derneğini bu kapsamda Alperen Ocakları Eğitim Kültür Yardımlaşma Vakfına dönüştüreceklerini daha aktif ve daha verimli hale getirileceğini dile getirdi. Destici, Muhsin Yazıcıoğlu Düşünce Akademisi’ni açacaklarını da sözlerine ekledi.  

DESTİCİ: BİRİNCİ GÜNDEM MADDESİ TERÖRDÜR”

Gündemle ilgi konuşan Destici, Türkiye’nin birinci gündeminin terör olduğunu dile getirdi. Destici şunları dile getirdi: “Terör bize sadece şehitler vermiyor. Terörün acı tablosuna baktığınız zaman teröre 500 milyar dolar para harcamışız. Bu ülke gündemini heba etmek demek. Eğer biz bugün bütçede 50 milyarın üzerinde borç faizi ödüyorsak ve 9 yılda 500 milyar borç faizine para ödüyorsak bunun da en önemli nedenlerinden biri terördür. Yine aynı şekilde bu ülkenin yüzde 60 açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşıyorsa bunun en önemli nedenlerinde biri teröre harcanan 500 milyarın etkisi vardır diye düşünüyorum. Öbür taraftan Türkiye sadece 75 milyondan sorumlu bir değil. Başta Osmanlı bakiyesi topraklar olmak üzere Türk İslam coğrafyasındaki mazlum milletlerin gözünün üzerinde olduğu bir ülke. Onlar Türkiye’yi bir ağabey olarak görüyor ve yardım elini uzatmasını bekliyor. Dış politikada yaşadığımız sıkıntıların kapalı kapılar ardında verdiğimiz tavizlerin sebebi yine bu terör belasıdır.” ABD, AB,İsrail gibi ülkelerin terör sorunu dış politikada koz olarak kullandığını söyleyen Destici, terörden biran önce kurtulunması gerektiğini BBP olarak terörle mücadelede yapılacak her çalışmaya destek vereceklerini dile getirdi. KCK operasyonların devam etmesi gerektiğini belirten Destici, İç İşleri Bakanı İdris Naim Şahin ile yaptığı görüşmede son dönemde yapılan operasyonlardan duyduğu memnuniyeti dile getirdiğini belirtti.

KARARI TBMM DEĞİL YSK VERMELİ

Cumhurbaşkanlığı seçimleri konusunda konuşan Destici, Cumhurbaşkanının görev süresinin biran önce belirlenmesi gerektiğini belirtti. Siyasi malzeme yapılmasının Cumhurbaşkanlığı makamına zarar verdiğini gerektiğini belirten Destici, karar verecek olan kurumun TBMM değil Yüksek Seçim Kurulu olduğunu belirtti. Yüksek Seçim Kurulu’nun konuya açıklık getirmesini gerektiğini söyleyen Destici, YSK’nın 2011 seçimlerinde olduğu gibi geç bir açıklama yapmasının yanlış olacağını vurguladı.  

FRANSA’NIN CEZAYİR VE RUANDA DA YAPTIĞI SOYKIRIM MECLİSTE KABUL EDİLMELİ

Sözde soykırım kararını lanetlediklerini belirten Destici, Fransa Meclisinde alınan kararın aylar öncesinden bilindiğini ancak son iki üç gün kalıncaya kadar hiç bir şey yapılmadığını karar kabul edilince de kıyametin kopartıldığını iddia etti. Destici, “Başbakan  o yaptırımları keşke bir hafta önce açıklasaydı bir caydırıcılık unsuru olabilirdi” diye konuştu. Mütekabiliyet esasları çerçevesinde Fransa’nın Cezayir ve Ruanda’da işlediği insanlık suçlarının TBMM’de kabul edilmesi gerektiğini dile getiren Destici, Fransa’da olduğu gibi inkar edenlere ceza verilmesini önerdi.

Türkiye’de satılan ürünlerin menşeinin millete açıklanmasını isteyen Destici, “Çok anlamlı isimlere sahip markaların menşeine baktığınız zaman İsrail, Fransız, Alman, Amerikan olduğunu öğreniyorsunuz. Tükettiğimiz her menşeinin açıklanmasını istedi.

Milletvekili maaşlarına yapılan zamla ilgili Destici, söylenecek fazla bir şey olmadığını söyledi. Mecliste bulunan dört partinin de zammı istediğini söyleyen Destici, rahatsızmış gibi görünenlerin Meclis’te yapılan görüşmeler sırasında bunu dile getirmeleri gerektiğini söyledi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanına yazdığı mektubu samimi bir girişim olarak görmediklerini belirten Destici, “Cumhurbaşkanına mektup yazarak sırf Hükümet ve Cumhurbaşkanını karşı karşıya getirme isteğini samimi bulmuyoruz” dedi. Destici, maaş artışının bütün çalışan kesimler için yapılması gerektiğini belirtti. Ayrıca milletvekillerinin hem emekli hem de normal maaş aldıklarını bunun herkesime uygulanması gerektiğini söyledi.

2012 VERGİLER DAHA DA ARTACAK

Bütçe görüşmeleri ile ilgili konuşan Destici, 2011 yılı bütçesi değerlendirildiği takdirde 2012 yılı bütçesinin de pek umut verici olmadığını iddia etti. Destici, 2011 yılı bütçesinin yüzde 100’lük bir sapma ile gerçekleştiğini belirterek, 2012 bütçesinde bakıldığı takdirde işsizliğin artacağı TÜFE fiyatları için öngörülen rakamın hayal olduğunu iddia etti. Destici, 2012’de vergilerin daha da artacağını, yeni satışların olacağını, borçlanmanın artacağını, ve para basma yani enflasyonun artacağı öngörüsünde bulundu. Bütçedeki gelir kaynaklarının en büyüğü olan dolaylı vergilerin daha da artacağını belirtti.

 BBP’NİN YENİ ANAYASA KONUSUNDAKİ GÖRÜŞLERİ

Partisinin yeni anayasa konusundaki görüşlerini açıklayan Destici, şöyle konuştu: “Milli iradeye hiçbir şekilde ipotek koydurtmayan, milli iradenin üstünde veya aynında hariçte ve dahilde herhangi bir merci ve ortak kabul etmeyen Türkiye’ni ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünü tam bağımsızlığını ve egemenliğini her türlü tartışmanın dışında bırakan Kuvvetler ayrılığı prensibini ve parlamenter sistemi temel ilke alan vatandaş merkezli amir devlet değil hadim devlet anlayışlı sosyal hukuk devleti anayasası olmalıdır”

DEMOKRATİKLİK

Yeni anayasanın demokratik olması gerektiğini dile getiren Destici, Yeni anayasada değiştirilemez hiçbir maddenin olmadığını dile getirdi. 1.2.3. maddelerin kalması gerektiğini belirten Destici, 2. maddedeki Atatürk Milliyetçiliği ve laiklik ilkesinin net olarak tanımlanmasını istedi. Demokratikleşmenin bir gereği olarak 12 eylül darbeci zihniyetinin hiçbir şekilde yeni anayasada yer almaması gerekir. Bunun içinde geçici 1.2.3.6.8.9.10.11.13.14. ve 17. maddeleri kaldırılmalıdır.

VATANDAŞLIK VE TÜRK KİMLİĞİ

Yeni anayasada Türk kimliği ile ilgili olarak Destici, şöyle konuştu: “Türk kelimesi bir terim olarak bir ırk mensubiyeti anlamı taşımaz Türk sadece orta Asya’dan kopup gelmiş ve tarihi kurucu unsur olan insanların torunlarını ifade etmez; onları kapsar onlarla birlikte bu ülkenin Müslüman vatandaşlarını da. Türk esas itibariyle tarih içerisinde teşekkül etmiş İbn Haldun sosyolojisindeki Neseb ve Sebeb asbiyelerinin mükemmel sentezi olan kültürel aidiyettir. Bu itibarla Türkiye Cumhuriyetine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkese din, ırk farkı gözetilmeksizin Türk denir. İfadesi doğru ve yerinde bir hüküm olup metinde aynen bu şekilde olmalıdır.”

RESMİ DİL

Hazırlanacak yeni metinde Türkiye cumhuriyetin resmi dili Türkçedir şeklinde olmalıdır. Bir ülkede resmi eğitim dili hükümranlık/ egemenlik sembolüdür. Farklı dillere dayalı birçok talepler bu farklı dillere dayanmış farklı siyasi talepler demektir. Buradaki farklılık şayet bir kesişmeye dönüşecek olursa buradan yine kaçınılamaz bir surette kesişen siyasi talepler ve bu taleplerden doğan çatışmalar da ortaya çıkacaktır. Türkiye’yi iki dilli iki halklı bir ülke olarak önceden fiilen ve sonra da hukuken tescil ettirmek isteyenlere karşı uyanık olunmalıdır.

LAİKLİK TANIMI

Laiklik tanımının net bir şekilde yapılması gerektiğini dile getiren Destici, “Hayatın içerisinden çıkarılmalı ama din ile çatışmamalı. Din de hayatı tanzim eden ikinci bir meşru unsur olarak düzen içerisinde yerini almalıdır.

DİN EĞİTİMİ

Verilecek eğitimde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerine zorunlu eğitimle devam edilmeli. Anne babanın kendi dini ve felsefi inançlarına göre eğitim verilmesini isteme hakkına saygı gösterilme ve bu anlamda gerekli kolaylıların sağlama ödevi vardır.

KUVVETLER AYRILIĞI

Güçlü ve gerçekten kuvvet olabilmiş tam bağımsız bir yargı her türlü bürokratik diktalığın önüne geçebilecek. Yürütmenin yargı üzerindeki olası etkinliğinin bile gündeme gelmeyeceği bir modelin anayasal teminata kavuşturulmalıdır.

SİYASİ PARTİLER KANUNU

Siyasi partiler kanunu en önemli kanundur. Seçim barajı yüzde 5’e düşürülmelidir. İşbirliği ve ittifak yasakları kaldırılmalı.

İDAM CEZASI

Teröre bulaşmış askere ve polise kurşun sıkmış teröristlere, üç beş yaşındaki çocuklara tecavüz etmiş ve öldürmüş sapıklara yani kamu vicdanını yaralamış kişilere idam cezası verilmelidir.

MGK’NIN DURUMU

Milli Güvenlik kurulunun durumu yeniden tanımlanmalı. Genelkurmay başkanı Milli Savunma Bakanına bağlanmalı. Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare mahkemesinin işlevleri sivil mahkemelere devredilmeli. 

YÖK Anayasadan kaldırılmalı.

Kürsü dokunulmazlığı dışındaki bütün dokunulmazlıklar kaldırılmalıdır.

Eğitimde başörtüsü sorunu çözülmelidir.

Olağanüstü hal demokratik ülkelerde olduğu şekilde olmalıdır.

Engellilere pozitif ayrımcılık uygulanmalıdır.

Ücrette adalet sağlanmalı ve milli manevi değerlerin korunması için uğraş verilmelidir.

174. maddedeki İnkilap Kanunlarının güncelliği kalmamıştır. Yeni anayasada olmaması gerekir.

 Konuşmasının sonunda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Destici, Alperen Ocaklarının Derneğinin, Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfına dönüştürülmesinin nedeninin bazı olaylarla ilişkilendirilmesinden kaynaklanıp kaynaklanmadığının sorulması üzerine Destici, Rahip Santoro ve Zirve Yayınevi cinayetiyle BBP ve Alperen Ocaklarının bir ilgisinin bulunmadığını ifade etti.

Aynı şekilde Danıştay saldırısı ile de partinin bir ilişkisinin olmadığının ortaya çıktığını vurgulayan Destici, Hrant Dink davasında ise hem Dink ailesinin hem de BBP'nin mağdur edildiğini ancak gelinen noktada cinayeti kimlerin azmettirdiğinin ve kimlerin işlediğinin net olarak ortaya çıktığını söyledi.

BBP Lideri, BDP'nin bağımsızlığın yetmeyeceği yönündeki söylemini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, BDP'nin Kürt vatandaşları temsil etmediğini belirterek, terörün bitirildiği ve örgütün vatandaş üzerindeki baskısının sona erdiği ilk seçimde bu partinin kaç oy alacağına bakılması gerektiğini kaydetti.

Destici, anayasa sürecine katkı vermeye devam edeceklerini belirterek ancak şu anki durum itibarıyla bunun bir müsamereden öte geçmeyeceğini düşündüğünü söyledi. Destici, ''Ben buradan samimi bir şekilde hem hükümetin hem de siyasi partilerin yeni anayasa isteğinin olmadığını düşünüyorum. Çünkü tam demokratikleşme demek; mevcut iktidarın iktidarını kaybetmesi, ana muhalefetin de ana muhalefeti kaybetmesi, MHP'nin ve diğer siyasi partilerin meclisteki konumunu kaybetmesi anlamına gelir. Bu çok nettir, bunlar demokrasiyi değil kendi bulundukları konumu korumayı istiyorlar'' dedi.

Basın mensuplarının yoğun ilgi gösterdiği basın toplantısına Genel Sekreter Metin Gündoğdu, Genel Başkan Yardımcıları Remzi Çayır, Tevfik Eren ve Ahmet Gürhan da hazır bulundu.

http://bbp.org.tr/images/haber/2011_karma/2011_29aralikbasintoplantisi.jpg

http://bbp.org.tr/images/haber/2011_karma/2011_29aralikbasintoplantisi2.jpg

http://bbp.org.tr/images/haber/2011_karma/2011_29aralikbasintoplantisi3.jpg

http://bbp.org.tr/images/haber/2011_karma/2011_29aralikbasintoplantisi4.jpg

http://bbp.org.tr/images/haber/2011_karma/2011_29aralikbasintoplantisi5.jpg


HABERİN VİDEOSU-1
                                                 

HABERİN VİDEOSU-2
                                                 

DiĞER GÜNDEM BAŞLIKLARI
GENEL BAŞKANIMIZ MUSTAFA DESTİCİ: “AKPM’DE TÜRKİYE ALEYHİNE OY KULLANAN MİLLETVEKİLLERİ VATAN HAİNİDİR”
GENEL BAŞKANIMIZ MUSTAFA DESTİCİ: “ANAMUHALEFET PARTİSİNE ÇAĞRIM. MAHKEME KAPILARINDA MİLLETİN KARARINA DİRENMEKTEN VAZGEÇİN”
GENEL BAŞKANIMIZ MUSTAFA DESTİCİ VE ÜST DÜZEY YETKİLİLERİMİZ 'ŞEHİT CENAZESİNDE'...
GENEL BAŞKANIMIZ SAYIN MUSTAFA DESTİCİ'DEN 'KUTLU DOĞUM HAFTASI' MESAJI
GENEL BAŞKANIMIZ MUSTAFA DESTİCİ: “EVET, ZAFERİNE KİMSE GÖLGE DÜŞÜRMEMELİDİR”
EN YENİ VİDEOLAR
GENEL BAŞKANIMIZ MUSTAFA DESTİCİ REFERANDUM SONUCUNU DEĞERLENDİRDİ.
GENEL BAŞKANIMIZ MUSTAFA DESTİCİ IRAK TÜRKMEN DERNEĞİNİ ZİYARET ETTİ
GENEL BAŞKANIMIZ MUSTAFA DESTİCİ, KANAL 7 TV 'BAŞKENT KULİSİ' PROGRAMINA KATILDI.
GENEL BAŞKANIMIZ MUSTAFA DESTİCİ, HABER TÜRK TV 'TÜRKİYE'NİN NABZI' PROGRAMINA KATILDI.
GENEL BAŞKANIMIZ MUSTAFA DESTİCİ CNN TV TARAFSIZ BÖLGE PROGRAMINA KATILDI.
Büyük Birlik Partisi
Bu sitenin Sunucu Kiralama hizmeti Sunucuturkiye Dedicated Server , Datatelekom Datacenter , Kaliteweb web hosting tarafından sağlanmaktadır.