02.10.2018 19:07

“İDAM TEKLİFİ” KONUŞMA METNİ

Genel Başkanımız Mustafa Destici 'İDAM TEKLİFİ' ile ilgili TBMM konuşma yaptı.

    BÜYÜK BİRLİK PARTİSİ OLARAK, 1 EKİM TARİHİNDEİDAM TEKLİFİMİZİ”; MİLLETİMİZE, YÜCE MECLİSİMİZE VE SİZ DEĞERLİ MİLLETVEKİLLERİMİZE SUNMUŞ BULUNUYORUZ.

            BU KISA KONUŞMAM SÜRESİ İÇERİSİNDE BE TEKLİFİ NİÇİN SUNDUĞUMUZLA İLGİLİ NİYET VE GEREKÇELERİMİZİ İHTİVA EDEN DÜŞÜNCE VE GEREKÇELERİMİZİ GAZİ MECLİSİMİZLE PAYLAŞIYORUZ. ÇÜNKÜ, BÜYÜK BİRLİK PARTİSİ OLARAK OLAYA, VİCDANLARI SIZLATIP ÖFKE NÖBETLERİNE SOKAN HUNHARCA İŞLENMİŞ SUÇLAR VEYA İDEOLOJİK KAYGILARIN ETKİSİ ALTINDA BİÇİMLENDİRİLMİŞ SUÇ TANIMLARI PENCERESİNDEN BAKMIYORUZ.

                KIYMETLİ MİLLETVEKİLLERİMİZ,

İDAM CEZASINA, SALT BİR ‘CAYDIRICILIK’ OLARAK DEĞİL DE, CEZALANDIRMA OLARAK DA BAKMAK GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ. BU SON DERECE ÖNEMLİDİR. HUKUK VE ADALETİN ASLİ GAYESİ CAYDIRMA DEĞİL, “CEZA”DIR.

                 İDAM CEZASI, BELİRLİ AĞIR SUÇLARA VERİLİR VE “ÖZEL” BİR CEZADIR.

                BU SEPELEDİR Kİ İDAM CEZASI SADECE SOSYAL HAYATTA VE VİCDANLARDA, İNFİAL YARATAN SUÇLARI İŞLEMEYE NİYETLERİ OLANLARI EN ETKİLİ ŞEKİLDE CAYDIRMAKTAN ÖTE, İNSANLARIN VİCDANINDAKİ ADALETİ VE ADALETE OLAN GÜVENİ SAĞLAMAK AMACIYLA GERİ GELMELİDİR.

                ŞİMDİ BAKIYORSUNUZ; KİŞİ, “CANAVARCA HİS SAİKİYLE CİNAYET İŞLEMEKTEN” ÖMÜR BOYU HAPİS CEZASI ALMIŞ.

BİR BAKIYORSUNUZ KATİL, CANİ;  “CEZALARIN İNFAZI HAKKINDA KANUNLAR”DAKİ ESNEKLİKLERDEN ÖTÜRÜ ÖMÜR BOYU İÇERİDE CEZASINI ÇEKECEĞİ YERDE, BELLİ BİR SÜRE HAPİSTE YATTIKTAN SONRA, ŞARTLI TAHLİYE, AF VS. GİBİ ESNEK HÜKÜMLERDEN YARARLANIP SALIVERİLİYOR!

                YANİ, ÖLÜM CEZASI YERİNE KONULAN ÖMÜR BOYU HAPİS CEZASINA MAHKÛM OLANLAR, HİÇBİR ZAMAN ÖMÜR BOYU HAPİSTE KALMAMAKTA, ÖMÜRLERİNİ CEZAEVLERİNDE TAMAMLAMAMAKTADIRLAR. (ADIYAMAN ÖRNEĞİ, KAYSERİ ÖRNEĞİ)

                ESASEN MEVCUTTA OLAN ÖMÜR BOYU HAPİS CEZASI, İŞLENİLEN SUÇUN “TAM KARŞILIĞI DA” DEĞİLDİR.

                DEĞERLİ MİLLETVEKİLLERİ;

        İNSANLARIN ADALETE OLAN GÜVENİ, GÜÇLENDİRİCİ BİR ROL İFA ETMEZSE, İNSANLARDA ADALETİ KENDİ ELLERİYLE SAĞLAMA GÜDÜSÜ SÜREKLİ AKTİF HALE GELİR. 

                ŞU ANDA, BİZİM SADECE BELİRLİ SUÇLARA GETİRİLMESİ İÇİN TEKLİF VERDİĞİMİZ İDAM CEZASINA KARŞI OLANLARIN TEK BİR ARGÜMANI VAR:  “YAŞAM HAKKININ KUTSAL OLMASI VE GÜYA ÖLÜM CEZASININ İNSAN HAKLARINA AYKIRI VE GERİ DÖNÜŞSÜZ BİR CEZA YÖNTEMİ OLMASI”

                BUNA DA İTİRAZIMIZ VAR. ÇÜNKÜ; HER NEDENSE,  "İNSAN HAKLARI" KAVRAMI BURADA HEP SUÇLULAR İÇİN KULLANILIYOR VE İSTENİYOR. SUÇLULUĞU İSPAT EDİLMİŞ KİŞİLER İÇİN “SIRF YAŞIYOR DİYE” HAK HALİNE DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR.

                FAKAT NE HAZİNDİR Kİ; GERİ DÖNÜŞSÜZ BİÇİMDE ÖLDÜRÜLEN MAKTULE AİT OLAN HAK VE MERHAMETLER İSE ASKIYA ALINIYOR! İŞTE BU HÜMANİZM RİYAKÂRLIKLARINI HİÇ AMA HİÇ HAZMEDEMİYOR VE DEĞERLİ BULMUYORUZ.  

                DEĞERLİ ARKADAŞLAR,

                GÖNÜL VE BARIŞ ADAMI MEVLANA CELALLEDDİN RÛMİ, “FÎHİ MÂ FÎH” ADLI ESERİNDE,  “İDAM, SUÇLUYU CEZALANDIRMAK İÇİN DEĞİL, SUÇSUZU KORUMAK İÇİN YAPILIR” DER.

                HER İŞLENEN SUÇUN; HEM ATEŞİN DÜŞTÜĞÜ YERDE, HEM TOPLUM VİCDANINDA, HEM DE HUKUKTA AYNI ORANDA KARŞILIĞI OLMALI DİYE DÜŞÜNÜYORUZ.

         BU SEBEPLE,  “İDAM CEZASI”NIN TEKRAR GERİ GELMESİ GEREKTİĞİ NOKTASINDAKİ DÜŞÜNCEMİZİ TEKLİFE DÖNÜŞTÜRDÜK. 

                TELİFİMİZ SINIRLI VE SADECE İKİ SAPIKLIK DERECESİNDEKİ CANİ, KATİL SUÇUNU VE SNU ÖLÜMLE BİTEN TERÖR EYLEMLERİNİ KAPSAMAKTADIR. O DA ŞUDUR:

KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 7/11/1982 tarihli ve 2709 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 38 inci maddesinin onuncu fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

(Ek fıkra: 3/10/2001-4709/15 md; Mülga fıkra: 7/5/2004-5170/5 md.),

(Değişik onuncu fıkra: 7/5/2004-5170/5 md.)  “Ölüm cezası ve genel müsadere cezası verilemez.”

Değişiklik teklif edilen madde;

MADDE 2- 7/11/1982 tarihli ve 2709 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 38 inci maddesinin onuncu fıkrası (Ek fıkra: 3/10/2001-4709/15 md; Mülga fıkra: 7/5/2004-5170/5 md.),

(Değişik onuncu fıkra: 7/5/2004-5170/5 md.) aşağıdaki gibi değiştirilmiştir.

“Ölüm cezası ve genel müsadere cezası verilemez.”

Ancak;

  1. vücuda organ veya sair bir cisim sokulması suretiyle gerçekleştirilmiş cinsel istismar, saldırı ve tecavüz suçları.
  2. Bireysel ya da örgütlü terör eylemleri sonucunda ortaya çıkmış öldürme/katl suçları bu maddenin kapsamı dışındadır.

Bu suçlara verilecek ölüm cezasına ilişkin düzenlemeler ilgili kanunla yapılır.

MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer ve halkoylamasına sunulması halinde oylanır.

       ŞUNU DA BELİRTMEK İSTERİM Kİ;

         BİZİM, ÇOCUKLARI İSTİSMAR EDİP ÖLDÜRENLER VE TERÖR EYLEMLERİNİ “DİREKT” GERÇEKLEŞTİRENLER İÇİN İDAMI İSTEMEMİZ ASLA SİYASİ DEĞİL, HUKUKİ VE VİCDANİ BİR DURUMDUR.

                ASLINA BAKARSANIZ;

         BU AŞAĞILIK SUÇLARI İŞLEYENLERE KARŞI YAPTIRIMIN NASIL OLMASI GEREKTİĞİNE TEK BAŞINA NE SİYASET, NE DE HUKUK CEVAP VEREBİLİR.

                ÇÜNKÜ VİCDAN SÖZ KONUSU OLDUĞUNDA, SİYASET DE HUKUK DA CEVAPSIZ KALABİLMEKTEDİR.

                BİZ, KONUNUN ÇÖZÜMÜNÜN AZİZ TÜRK MİLLETİNİN VİCDANINDA VE REYİNDE OLDUĞUNA İNANIYORUZ.

         BU SEBEPLE DE, ARZU ETTİĞİMİZ İDAM YASASINA İLİŞKİN DEĞİŞİKLİĞİN, HER ŞART VE SONUÇTA AZİZ MİLLETİMİZE GÖTÜRÜLMESİNİ TEKLİF EDİYORUZ.

                BİZ MAZLUMLARIN, HALKIN, SOKAĞIN, MİLLETİN VİCDANININ TEMSİLCİSİ BÜYÜK BİRLİK PARTİSİ OLARAK MİLLETİN GÜNDEMİNİ, MECLİSE TAŞIYORUZ VE İNANIYORUZ Kİ VİCDAN SAHİBİ SİZ DEĞERLİ MİLLETVEKİLLERİMİZ BUNA DESTEK OLACAKTIR.

                TAKDİR ELBETTE Kİ YÜCE MECLİSİMİZİN VE SİZ DEĞERLİ MİLLETVEKİLLERİNİNDİR.

E-BÜLTENE ABONE OLUN

PARTİMİZLE ALAKALI YENİLİKLERDEN İLK SİZ HABERDAR OLUN