08.03.2018 14:51

GÜRHAN, "FABRİKALARIN ÖZELLEŞTİRİLMESİNE KARŞIYIZ"

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Gürhan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB), 14 şeker fabrikasını özelleştirme kararına karşı olduklarını söyledi.

ESAM (Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi)'ın düzenlediği 'Milli Değer, Milli Gelecek' temalı Şeker Zirvesi'nde konuşan Genel Başkan Yardımcımız Gürhan, daha önce de bu tür kurumların özelleştirildikten sonra kapandığını hatırlatarak, böyle bir durumda bölgelerdeki ekonominin perişan olacağını ifade etti.

Toplumun birçok kesimi tarafından tepkiyle karşılanan bu kararın yanlış olduğu ile ilgili bir açıklama da bulunan Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Gürhan, Şeker özelleştirmesi ile ilgili olarak açıklama yaptı.

Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Gürhan fabrikaların kapatılması halinde sektörün NBŞ firmalarının eline geçeceğini ileri sürdü.

Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Gürhan, şunları söyledi:

“Hükümetin, Türkiye’de milli bir yapıya sahip olan 14 şeker fabrikasını satması kararını üzülerek öğrendik. Şeker fabrikalarının kapatılması ile şekerpancarından üretilen şekerin yerini nişasta bazlı şeker (NBŞ) mi alacak? Bu fabrikaları alanlar, bir süre sonra kapatırsa bölgedeki pancar üreticileri, hayvan yetiştiricileri ve bölge ekonomisi perişan olur. Bunların örnekleri Et ve Balık Kurumu’nda, Süt Endüstrisi Kurumu’nda daha önce yaşandı ve bizler de şahit olduk. Bunları alanlar, fabrikaları daha sonra kapattı. Arsa ve binalarını ise başka amaçla kullandı.”

NBŞ’nin, insan sağlığı açısından çok zararlı bir madde olduğunu belirten Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Gürhan, “Mısırdan üretilen şekerin sağlığa yönelik çok ciddi tehlikeler barındırdığını biliyoruz. Konuyu hükümet çok iyi düşünmelidir. Çünkü halkın sağlığı, NBŞ ve tatlandırıcılar ile tamamen bozulacaktır. Şeker fabrikalarının özelleşmesi demek ülkemizin uluslararası tekellerin politikalarına bağımlı olması demektir. Büyük Birlik Partisi olarak fabrikaların kapanmasına ve satılmasına karşı çıkıyor ve bu kararın yeninden gözden geçirilmesini/halkın bu manada görüşlerinin dikkate alınmasını talep ediyoruz. Hülasa; Bir fabrikanın da bulunduğu bölgenin ekonomisine yaptığı katkıyı biliyor ve, hükümetin bu kararı alırken herşeyi inceden inceye iyi hesap etmesi gerektiğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

E-BÜLTENE ABONE OLUN

PARTİMİZLE ALAKALI YENİLİKLERDEN İLK SİZ HABERDAR OLUN