05.09.2017 14:27

KOCAELİ İL BAŞKANIMIZ DUYAR; "KENTTE SÖZ SAHİBİ OLACAĞIZ"

Partimizin Kocaeli İl Başkanı Serhat Duyar, 2019 seçimleri için genç ve dinamik bir kadro oluşturduklarını söyledi. 

Duyar, “Bu kentte söz sahibi olacağız” diyerek Kocaelili hemşehrilerini partilerine davet etti.
Ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de siyaset oldukça hareketli günler geçiriyor. 2019 seçimlerine canla başla hazırlanan partilerin bir kısmı kongrelerini tamamlayıp teşkilatlarını oluştururken bir kısmı da çalışmalarına tam hız devam ediyor. Büyük Birlik Partisi, Kocaeli'de 12 ilçe başkanının atamasını geçtiğimiz ay tamamlamıştı. Şimdi kongreye gitmeyi hazırlanan parti, kongre takvimini belirleme aşamasında. BBP'nin tüm ilçelerdeki kongreleri bu ay sonuna kadar bitmiş olacak. Kadrolarını oluştururken genç, dinamik ve donanımlı insanları seçtiklerini belirten İl Başkanı Serhat Duyar, “Kocaeli ve Türkiye’de söz sahibi olmak istiyoruz. Biz partimiz olarak ince eleyip sık dokuyarak ilçe başkanlarımızı seçtik. Büyük Birlik Partisi bu milletin mayasıdır
” dedi. 
İlimizin en genç il başkanı olarak görev yapan ve aynı zamanda siyaseti mektebinden öğrenen Başkan Duyar, ekim ayının başında gerçekleştirilecek il kongresi için adaylık açıklamasında da bulundu. Başkan Duyar, “Bugüne kadar hiçbir göreve talip olmadım. Parti istişarelerimizden çıkan sonuç ve değerlendirmeler üzerine aday gösterildim. Teşkilatımız ne derse o olur. Eğer istişarelerin sonucunda il başkanı olmam gerekirse bende il başkanı olurum” açıklamasında bulundu.


*Kongre süreciniz başladı, delegelerinizi belirlediniz mi?

-Kurban Bayramı araya girince delege seçimlerimizde biraz gecikme oldu. Fakat bayramdan sonra hızlı bir şekilde delegelerimizi belirlemiş olacağız.

*Bu ayın sonunda gerçekleşecek kongrede ilçeye atanan başkanlar tek liste tek aday olarak mı kongrelerini gerçekleştirecek?

-Bizler atamalarını yaptık. Bu arkadaşlarımızda kongreye kadar çalışmalarını yapacak. Tabii ki de aday olmak isteyen kişiler varsa liste hazırlayıp seçime girebilirler. Hatta aday olmak isteyen olursa da ben kendilerine cesaret veririm. Tabi listeleri birleştirebilirsek, tek listede güç birliği sağlarsak daha güzel olur. Ekipleri birleştirmekten yana olurum. Yok biz ayrı aday olacağız derlerse de ben kimseye engel olmam. Aksine destek olurum. Tek liste tek aday olacak diye bir prensibimiz yok.


İLÇE BAŞKANLARI ÇOK DONANIMLI

*12 ilçenin başkan atamalarını yaparken hangi kriterlere dikkat ettiniz?
-Kocaeli ve Türkiye’de söz sahibi olmak istiyoruz. Biz partimiz olarak ince eleyip sık dokuyarak seçimlerimizi yaptık. İlçe başkanlarımızı atarken, özellikle kendi ilçelerinde tanınan ve siyaset yapabilecek insanlardan yana tercihimizi kullandık. Dikkat ederseniz tüm ilçe başkanlarımız genç, dinamik ve oldukça donanımlı. İçerisinde avukatından iş adamına, inşaat mühendisinden mimarına kadar her meslek grubunda yer alan insanlar bulunuyor. Bu 12 ilçe başkanının içinde benim devam etmek istediklerim de var istemediklerimde. Bu bölgelerde tabiiki de ilerleyen günlerde farklı adaylarda çıkacak. Bazı ilçe başkanlarımızla devam etme bazılarını ile çekme, kimisini de adaylık noktasında değerlendirmede bulunacağım.

*Büyük Birlik Partisi olarak gelecek seçim döneminde hedefiniz nedir?

-Hedefimiz Kocaeli’yi yönetebilecek özellikle de yerel ve genel seçimlerde ilimizi, ülkemizi yönetebilecek milletvekilleri, belediye başkanları çıkarmak. Bir önümüzdeki dönem Kocaeli ve ülke genelinde siyaset yapabilecek kişileri Kocaeli siyasetine kazandıracağız.


*Eylül sonuna kadar kongreler bitecek diyorsunuz ama süre çok kısıtlı yetişebilecek mi?

-Yetiştiririz Allah’ın izniyle bizim arkadaşlarımız genç. Hepsi o kadar hevesli ve o kadar canla başla çalışıyorlar ki muhakkak yetişecek.


“ADAY GÖSTERİLİRSEM, ADAY OLURUM”
*Ekim ayının başında gerçekleşecek il kongresine aday mısınız?
-Milletvekilliği adaylığım olsun, il başkanlığım olsun hiçbir zaman 'beni seçin' demedim. Bugüne kadar hiçbir göreve talip olmadım. Parti istişarelerimizden çıkan sonuç ve değerlendirmeler üzerine aday gösterildim. Şimdi de bu düzen değişmeyecek. Teşkilatımız ne derse o olur. Eğer istişarelerin sonucunda il başkanı olmam gerekirse bende il başkanı olurum.


*Kocaeli Ticaret Odası’nda partiniz bir takım çalışmalar yürütüyor, biraz bunlardan bahsedebilir misiniz?
-KOTO’da şuan devam eden 2 çalışmamız var. Bunlardan bir tanesi; bizim il yönetimimizde bulunan Murat Aydın için yürüttüğümüz bir çalışma. Kendisi zaten odada kendi komitesinde yönetim üyesi. Onun KOTO Meclisi'ne adaylık çalışmasını yürütüyoruz. İkinci olarak da; Bir de Murat Aydın öncülüğünde 25 kişiden oluşan bir komisyon kurduk. Bunların içerisinde partili olanlarımız da olmayanlarımız da var. Bu arkadaşlarımız KOTO ile ilgili çalışma yapıyor. Hedefimiz sadece Başkan Necmi Bulut’a destek olmak. Biz Büyük Birlik Partisi olarak Başkan Bulut’un gelecek dönemdeki adaylığını destekliyoruz.


“MASAYI BOZMAYA GÜÇLERİ YETMEZ” 
*SP İl Başkanı Nurettin Çelik’in HDP ile ilgili açıklamasından sonra, il başkanları masasının dağılacağı hakkında sözler konuşuldu. Diğer il başkanları herhangi bir ayrılığın olmadığını açıkladılar. Bu konuda sizin görüşünüz nedir?


-İl başkanları masası bir kere birilerini rahatsız ediyor. Aslında bu sevindirici bir nokta ama üzüntü verici bir durum. Sevindirici yanı demek ki bu masa kurulma amaçlarını yerine getiriyor ve bu şehir için bir şeyleri yapıyor. Üzüntü verici olan ise; bu masada farklı görüşlere sahip insanlar sadece yaşadıkları şehre katkı sunmak için bir bütün olmuşken bu durumun birilerini rahatsız ediyor olması. Masadaki bu 7 kişinin kendisine ait kürsüsü var. Buradaki masanın amacı kimseye atar ya da gider yapma değil. Masanın Kocaeli’ye faydası var. Masayı dağıtmaya da kimsenin gücü yetmez. Saadet Partisi İl Başkanı Nurettin Çelik’in ev sahipliğinde 12 Eylül’de bir araya geleceğiz. Masa dağılacak diye konuşan ya da soranlara da bu cevap olsun. Dağılma gibi bir durum söz konusu değildir.


*Başkan Çelik kendisini doğru ifade etmemiş olabilir mi?
-İddia ve söz, söyleyen kişiye aittir. Ben bu durum hakkında bir şey söyleyemem ama şuanda 7 il başkanı da masa konusunda hem fikirdir. Benim tavrım bu konuda nettir. PKK terör örgütüne, 'terör örgütü' diyemeyen hiç kimseyle hele ki HDP ile aynı masa etrafında oturmam mümkün değildir.


“BİZİM EGOMUZ YOK”
*İl Başkanları toplantılarında Kocaeli Üniversitesi hakkında bir proje geliştirildiği daha önce açıklandı. Bu projeden biraz bahsedebilir misiniz?
-Kocaeli Üniversitesi’yle alakalı bir rapor hazırlıyoruz. Bunu Vali Bey, Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Rektörümüzle paylaşıyoruz. Bunun dışında Demokratik Sol Parti İl Başkanı Halim Dedeoğlu’nun geliştirdiği bir proje var. Kocaeli Üniversitesi sürekli nüfusu artan bir üniversite. Şuanda 83 bin öğrenci eğitim görüyor. Bu kadar sayının artması uzmanlaşma alanlarını zedeliyor. Birçok isim sahibi üniversite bazı alanlarda uzmanlaşmış durumdayken, bizde bu durum tam anlamıyla böyle değil. Proje sayının azaltılmasını içeriyor. İkinci bir üniversite olursa bu durum çözülmüş olacak. Biz de bu projeye destek veriyoruz. Bizim egomuz yok. Bu kente katkı sağlayacak proje kimden gelirse gelsin biz destekleriz. 


BBP'NİN İLÇE BAŞKANLARI VE MESLEKLERİ
Karamürsel- Avukat Fatih Aktulun
Gölcük- İş adamı Sezgin Özmen
Başiskele- İş adamı Mehmet Fındıkçı
Kartepe- İş adamı Kadir Engin
Kandıra- Emlak ve gayrimenkul danışmanı Kemal Akman
İzmit- Avukat Haktan Karaman
Derince- İş adamı İsmail Aydın
Körfez- İnşaat mühendisi Şahin Adal
Dilovası- Emlak ve gayrimenkul danışmanı Hasan Yıldız
Gebze- İş adamı Zülfikar Şahin
Darıca- Mimar Tekin Orhan
Çayırova- Emekli Elvan Şahin
 

E-BÜLTENE ABONE OLUN

PARTİMİZLE ALAKALI YENİLİKLERDEN İLK SİZ HABERDAR OLUN