08.02.2018 12:43

"MİLLETVEKİLİ ADAYI OLABİLİRİM"

Büyük Birlik Partisi İl Başkanı Serhat Duyar, önümüzdeki genel seçimler ve kongre süreciyle ilgili bir gazeteye yaptığı ziyarette açıklamalarda bulundu. 

Kongrelerin yenilenmesiyle ilgili yeni bir sürece girdiklerini belirten Duyar, bugüne kadar asla tek başına karar almadığının altını çizdi. 

İl kongresinin kısa dönem içerisinde olursa aday olacağını ancak genel seçimlere yakın bir tarihte olursa il başkanlığına aday olmayacağını şimdiden duyurdu. 

Muhsin Yazıcıoğlu’nun çok iyi planlanmış bir suikast sonucu öldürüldüğünü öne süren Duyar, davanın FETÖ soruşturmalarıyla birleştirilebileceğini ileri sürdü. 

Duyar, Afrin’deki harekata da sonuna kadar destek verdiklerini belirtti. 

BBP İl Başkanı Serhat Duyar ile gerçekleştirdiğimiz o keyifli röportaj…
*Malum il kongreniz iptal edildi. Yeni kongre süreciniz nasıl gerçekleşecek?
-MKYK üyesi Av. Murat Ekici, Kocaeli kongresini yönetmek adına görevlendirildi. Kendisi ile birlikte bu süreci yöneteceğiz. Kongre yakın tarih olursa tekrar aday olacağım. Genel seçimlere yakın vakitte olursa değerlendirme yapacağız. Serhat Duyar olarak hiçbir zaman tek başıma karar almadım. İl başkanı olarak haziran ve kasım seçimlerinde yapılan istişareler neticesinde aday olmuştum. Bir kez daha söylemek gerekirse yakın zamanda kongremiz olursa tekrar il başkanlığına aday olacağım. 2019 sürecinde ise vekilliğe aday olacağım. Bildiğiniz gibi AK Parti ve MHP’nin 15 Temmuz'dan sonra yan yana gelmesini BBP olarak destekliyoruz. 15 Temmuz’dan sonra taşlar yerinden oynadı, referandum süreci gerçekleşti. Türkiye’deki partilerin kendi kurumsal yapılarını koruyarak bir araya gelmesi milletin ve bizim arzu ettiğimiz bir şeydir.

*AK Parti ile ittifak olursa eğer o süreç nasıl işleyecek?
-Partiler kendi kurumsal kimliklerini korumalı. 16 Nisan referandumundan sonra uyum yasaları vardı ancak bunu tamamlayamadık. Hala darbecilerin yaptığı anayasa ile yönetiliyoruz, temsilde adaletin sağlanması gerektiğini düşünüyoruz. Siyasi partiler yasası ve seçim kanunu yeni döneme göre düzenlenmeli. Sayın genel başkanımızın bu konuda teklifi oldu. Hem sayın cumhurbaşkanına hem de diğer siyasi parti genel başkanlarına; Temsilde adaletin sağlandığı, tam demokratik şartların sağlandığı bir siyasi partiler yasası ve seçim kanunun olmasını arzu ediyoruz. 
ÇOK İYİ PLANLANMIŞ SUİKAST
*Merhum genel başkanınız Muhsin Yazıcıoğlu’nun öldürülmesi ile ilgili mevcut iktidara tepkiniz vardı, şimdi ise birlikte hareket ediyorsunuz. Bu süreçte tabanınızdan tepki alıyor musunuz?

-BBP olarak bizim muhalefet anlayışımız yapıcı ve yol gösterici olmaktır. 15 Temmuz darbe teşebbüsü öncesinde gerek adalette, emniyette ve askeriyede böyle bir çetenin bunu yapabileceği gözüküyor muydu? Muhsin başkanın helikopter cihazını sökenler olayın ardından tutuklandı ancak üçüncü yargı paketi ile serbest kaldı. 15 Temmuz sonrası ise o isimler yeniden tutuklandı. Çünkü Muhsin başkanın helikopterindeki cihazı sökenler, cumhurbaşkınını 15 Temmuz gecesi giden isimler arasındaydı. Olay gününe ait 4 dakika 47 saniyelik radar kayıtları yok. Helikopter düştükten sonra 20 km tam tersi yönde arama yapılıyor. Çok iyi planlanmış bir suikast var ortada. 7 Mart’ta dava süreci var. Dava sürecinin artık daha farklı boyuta geldiğini düşünüyorum. Belki de FETÖ davaları ile birleşebilir. Çünkü Muhsin başkan da hayatını kaybetmeden önce böyle bir çeteden bahsediyordu.

KEŞKE KOMUTANA GELSEYDİ
*2019 seçimlerinde listede bir talebiniz olacak mı, şu sırada olacağım diyecek misiniz?

-Saadet Partisi ile ittifak yaptığımız zaman fermuar sistemi uygulamıştık ancak şimdi ise önümüzdeki süreçte nasıl bir yol izlenir bilmiyorum. 
Bunu konuşmak için erken. Şuanda siyasi partiler arasında ittifak nasıl gerçekleşiyor o konu görüşülüyor. Siyasi partiler yasası ve seçim kanunu netleşmeden bu sorunun cevabını net olarak veremem. 
*CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay 'Şartlarım var, masaya dönmem' demişti. Bunu nasıl değenlendiriyorsunuz?
-Cengiz Sarıbay’ın masadan herhangi bir talebi ve teklifi olmadı. Parti politikası gereği masaya gelemeyebilir, kendisi sevdiğimiz bir şahsiyet ancak EDOK Komutanı ziyaretinde keşke bizlere katılım sağlasaydı. Biz il başkanları masasında kentin meselelerini çözmeye yönelik toplantı gerçekleştiriyoruz.

HÜKÜMETİN YAYINDAYIZ 
*Peki İYİ PARTİ masada hiç konuşuldu mu?

-İYİ PARTİ ile ilgili masada bir şey konuşulmadı. Sadece İYİ PARTİ değil aynı zamanda başka siyasi partiler de kuruluyor ancak bunun değerlendirilmesi, masaya davet edilip edilmeyeceği seçim sonrasında konuşulur.

*Afrin Harekatı hakkında düşünceleriniz nelerdir?
-Bizler hükümetin yanlış yaptıklarını eleştiren bir partiyiz. Çözüm sürecinde sürecin tam karşısında yer almıştık. Bu sürecin çözülme ve bölünme süreci olduğunu ifade etmiştik. Nasıl daha önce Büyükşehir Yasası çıkarıldığında Dikmen’de bu yasanın yanlış olduğunu PKK’ya ve siyasi partisine zemin hazırlayacağını söylediysek, aynı zamanda çözüm değil bölünme süreci diye seminerler yaptıysak, bu günde terör örgütlerine yönelik yapılan mücadeleye karşı hükümetimizin ve devletimizin yanındayız. Özellikle son günlerde barış adı altıda terör örgütlerine yönelik ilimizde de propaganda yapan kişileri basın toplantılarımızda açıklamıştım. Teröre destek veren ve terör propagandası yapan kurum ve kişiler hakkında yasal işlem başlatılmalıdır.

https://kocaelifikir.com/roportajlar/milletvekili-adayi-olacagim-/48 
 

E-BÜLTENE ABONE OLUN

PARTİMİZLE ALAKALI YENİLİKLERDEN İLK SİZ HABERDAR OLUN